sreda, 6. oktober 2010

Vítejte v Brně!

Dobrodošli v Brnu. Erasmus šudenti s celega sveta namreč. :)

Tukaj sem tri tedne in zaradi napornega tempa še nisem uspela sestaviti spodobnega bloga za vas, vendar je sedaj čas, da vam prikažem nekaj utrinkov mojega življenja v Brnu. Sprejeli so nas zelo lepo, vsi ljudje tukaj so zelo prijazni, mislim da mi v Sloveniji tega nismo vajeni. Še posebno se za nas trudijo tutorji in koordinatorji z različnih fakultet, kar je zares presenetljivo, ker v Sloveniji še nisem doživela, da bi te profesor kar tako povabil na kosilo ali kavo. :)  lahko pa se motim, seveda. Prvi dan smo torej imeli skupno kosilo, ki je bilo zelo okusno in verjetno veste tudi, da se tukaj pije pivo ob vsakem obroku oziroma dejansko kadarkoli, saj je to prav posebnost češke kulture. Mislim pa da k temu pripomore tudi dejstvo, da pivo tukaj stane 1€, ostale pijače pa več. ;) Na zdraví! 

Sledilo je spoznavanje novih ljudi, kar je prve dni lahko tudi zelo naporno, saj v sekundi pozabiš vsa imena, ker jih je enostavno preveč in so v različnih jezikih, vmes si kdaj pa kdaj lahko celo zlomiš jezik. :) Ampak sedaj sem si jih nekaj že zapomnila, haha. :) Edino vprašanji "Are you from Slovenia or from Slovakia?" in "Slovakia is not Slovenia, right?" me počasi že začenjata jeziti, verjetno razumete. ;) V okviru "Brno city game" smo imeli priložnost se bolje spoznati in tako sem tudi prvič tukaj govorila francosko, in G (vzdevek gospodiča iz Francije) pravi, da je presenečen, da govorim tako dobro in da vem toliko o Franciji. Juhu zame (in za prof. Jarc?) :) Na welcoming party-ju sem poizkusila še tipičen kruh s soljo in pa Becherovko, zanimivo zanimivo! ;) Veliko stvari se zgodi v enem dnevu, kot vidite, kaj šele v treh tednih. :)

V tednu, ki je sledil, smo morali opraviti razne formalnosti, kar je najbolj nezanimiva stran dogajanja, vendar so ti vsi v res veliko pomoč, tako da smo vse gladko opravili. Juhu še enkrat! :) V tem tednu smo obiskovali tudi intenzivni tečaj češčine, in sicer smo bili v eni skupini skupaj študenti iz bivše Jugoslavije, zato je bil tečaj res super-zabaven, saj je češčina zelo podobna našemu jeziku, ima pa tudi zanimive izjeme, ki v teh jezikih pomenijo nekaj povsem drugega. Preverite sami! ;)

Prvi vikend je bil sončen in topel, zato smo naredili dva izleta po Brnu. :) Prvi je bil na grad Špilberk, kjer je zelo zelo zelo lepo! :) Od tam tudi ta pogled na mesto. Brno je majhno, staro, a zelo lepo mesto. Največji plus tukaj pa je javni transport; avtobusi, trolejbusi in tramvaji vozijo na 5-10 min in NIKOLI ne zamujajo. Za vse punce so tukaj zanimivi predvsem veliki in moderni nakupovalni centri ter veliko trgovin v samem centru mesta. ;)
Drugi izlet je bil v živalski vrt, ki pa v resnici ni nič posebnega, vendar je zabavno videti ljudi, ki so prvič v živalskem vrtu. :) Tako kot bo pozimi zabavno, ko bodo nekateri prvič videli sneg. :) 
V okviru orientacijskega tedna so nas peljali tudi v Macocha jame in na ogled pivovarne. Seveda smo lahko tam poskusili tri vrste piva in moram reči, da je bilo sploh črno pivo zelo dobro in nič grenko. Ups, da ne pozabim na Boat party. :) Party na majhni ladjici, ki nas je vozila po jezeru nekje na robu Brna. Zabavno. :)
Največji dogodek vsakeg tedna (poleg skoraj vsakdanjih zabav v mestu in v študentskih domovih) je sredina zabava v Mandarin klubu, kjer potekajo tematske zabave in je vzdušje super predvsem zaradi vseh Erasmus študentov. :) Tu so slike s Flag party-ja samo za vas! ;) Kot vidite vzdržujemo odlične sosedske in mednarodne odnose. :)
To je samo nekaj osnovnih stvari, ki so se zgodile v teh treh tednih, ki so minili kar malo prehitro, ampak še vedno uživamo prav vsak dan, čeprav hodimo na faks že dva tedna. Kar se tiče faksa, lahko rečem, da so predavanja zanimiva predvsem zaradi drugačnega sistema. Veliko več je diskusij med študenti in profesorji, veliko predstavitev ter veliko sprotnega branja, vendar je lažje kot pri nas, saj je na en predmet vpisanih le okoli 10 do 20 študentov in profesor dejansko ve kdo si, od kod prihajaš, kakšni so tvoji interesi in podobno. Večina jih na začetku celo vpraša o čem bi se radi učili in pogovarjali. Na ta način tudi pravo postane zelo zanimivo. :) 

Erasmus v Brnu je super!!! Že zdaj vem, da je neprecenljiva izkušnja, pa čeprav je šele začetek. :) Super ljudje, super zabave, super vzdušje, Brno je lepo in ne preveliko mesto, ni toliko turistov, ima veliko dobrih pubov in klubov ter super javni transport. :) Sploh ne znam opisati, kako ekstrasupermega je v resnici, priporočam, da poskusite sami! :) Ali pa vsaj pridete na obisk, da vidite, kako poteka naše življenje tukaj. ;) Glede na to kako sem bila prestrašena preden sem odšla, lahko sedaj brez težav rečem, da je to ena najboljših odločitev v mojem življenju. Neprecenljivo.

Toliko zaenkrat. :) Upam, da dobim kakšno povratno informacijo o dogajanju pri vas! Do takrat pa... Ostanimo skrivnostni ter adios amigos pa srečno kekec! :)
Vaša češka Neža :*