ponedeljek, 29. november 2010

Slovenija v Brnu

Nekaj malega o Sloveniji:

Slovenija (uradno Republika Slovenija) je demokratična republika v južnem delu Srednje Evrope in skrajnem severnem delu Sredozemlja. Država na zahodu meji na Italijo, na severu na Avstrijo, na severovzhodu na Madžarsko, na vzhodu in jugu na Hrvaško. Glavno mesto Slovenije je Ljubljana. Uradni jezik je slovenščina, na območjih s strnjeno naseljenostjo prebivalstva italijanske oziroma madžarske manjšine tudi italijanski oziroma madžarski jezik. Slovenija je razdeljena na občine. Ima površino 20.273 km². Nahaja se na stičišču alpskega, sredozemskega, panonskega in dinarskega sveta. Slovenska obala Jadranskega morja je dolga 46,6 km. Najvišji vrh je Triglav (2864 m). 

Torej, kako ljudem s celega sveta predstaviti Slovenijo v petnajstih minutah na zanimiv in zabaven način ter vključiti čim več znamenitosti in posebnosti? Ni lahko, verjemite! Ampak mislim, da nam je dobro uspelo, saj so bili odzivi po slovenski predstavitvi zelo zanimivi. Veliko ljudi je namreč prišlo do mene in reklo, da hoče obiskati Slovenijo. :) Tako ali tako imam že kar nekaj najavljenih obiskov naslednje leto. Tako da se kar pripravite, da spoznate vsaj nekaj teh norih Erasmusovcev, s katerimi smo tukaj v Brnu postali dobri prijatelji. :)

Poglejte si predstavitev tudi vi! ;) In upam, da vam bo všeč. :)

Poleg tega smo punce pripravile tudi nekaj slovenske hrane, kot na primer kranjske klobase, obaro, žgance in že narejeno potico. Dobili pa smo tudi nekaj Refoška, Traminca, Laškega, Uniona, borovničk in limonc. Hvala vsem Slovencem, ki so nam pomagali omogočiti pravo slovensko predstavitev! ;)

Komaj čakam domačo hrano :)
Slo-trio
Skoraj popolna slovenska posadka v Brnu (manjkata 2 članici)

Slovensko popoldne oziroma večer smo imeli v teh treh mesecih celo že dvakrat in prvič smo poleg že omenjenega skuhali tudi joto. ;) In ko si resnično sit češke hrane, ti slovenska še kako paše (pa čeprav jo doma ne bi jedel)! :) 
Ponosni Slovenki ;)
Karol je postal največji oboževalec Slovenije ;)
Pozdrav v Slovenijo! :*


nedelja, 14. november 2010

Karolov rojstni dan in prijeten sobotni izlet :)

Zbolela sem. Zunaj je lep sončen dan, jaz pa ležim notri in čakam, da vročina izgine in razmišljam kako se jutri spraviti na tako imenovani "mid term exam", ker moram pač nekako dobiti teh 20% končne ocene. Vendar imam sedaj malo več časa, da na hitro napišem kaj novega o dogajanju tukaj, še posebno za nazaj. :)

22. oktobra je "naš" Karol praznoval rojstni dan. Nekateri ga mogoče že poznate s Skypa ali pa iz slovenske predstavitve (tisti, ki ste jo videli) ali pa ga boste še spoznali, saj si resnično želi obiskati Slovenijo (sploh Bratislavo, haha :)). Za darilo smo mu sestavili škatlo za prvo pomoč, z različnimi potrebščinami za vsakdanje življenje, kot na primer spodnje hlače, nogavice, kranjsko klobaso, zobotrebce, vžigalice in podobno... Kot lahko vidite na sliki, je bil zelo zadovoljen. ;)
In ker je bila ta rojstnodnevna zabava znana tudi kot "tracksuit party", je nastala ta slika: 
Da ne pozabim... :) S Karolom imava skupno tutorko (Martino) in to je naša prva skupna slika! :)
Zabava je bila odlična! :) Seveda se je nadaljevala v jutro in jaz sem morala po kratkih dveh urah spanja oditi na izlet v Kutno Horo. Nisem imela pojma, kaj si grem pogledat, zakaj grem tja, sploh pa se je vse zdelo težko po le dveh urah spanja, vendar se je na koncu izkazalo za pravo odločitev :) 
Kutná Hora je mesto v Češki Republiki, v osrednji Bohemiji. To mesto je najbolj znano po tem, da je prizorišče UNESCO-ve svetovne dediščine. V nadaljevanju...
Cathedral of Our Lady

Cathedral of Our Lady

Sedlec Ossuary (kostnica)

Sedlec Ossuary (kostnica)

Samo jaz in Kaja in polno Azijcev ;) Zelo jih je zanimivo opazovati, kako so nad vsem grozno navdušeni, celo nad čisto majhnimi stvarmi, zato je bil tudi izlet bolj zabaven, ker te kar nekako posrkajo v to navdušenje :)

St. Barbara Church

Druga največja galerija v Češki Republiki - Osrednja Bohemijska Galerija Umetnosti, postavljena v bivši jezuitski kolegij.
Lep jesenski pozdrav iz sončnega Brna! :*

četrtek, 11. november 2010

Ko Erasmus študent v gore gre...

Eden izmed prvih večjih izletov je bil izlet v slovaške gore – Tatre. In ker smo Erasmus študenti veliki ljubitelji gora smo si vikend od 8. do 10. Oktobra rezervirali za »pohodništvo«, če v tem primeru lahko temu sploh rečemo tako. ;) Največja sreča je bila, da smo imeli vse dni zelo lepo vreme, tako da smo uživali v soncu in svežem zraku (malo spremembe od življenja v norem Brnu ;)). Vendar se mi zdi, da jaz pohodništvo razumem drugače kot večina ostalih ljudi, v nadaljevanju lahko vidite zakaj. ;)

Najprej smo si ogledali grad in mesto Trenčin (eno izmed najstarejših mest na Slovaškem), ki se nahajata v središču regije Považie. Mesto Trenčin je pomembno kulturno, gospodarsko, trgovinsko in športno središče. Znano pa je tudi kot »mesto mode«, saj imajo številne pomembne institucije in podjetja tam svoje podružnice. Poleg tega ima to mesto tudi dolgo tradicijo sejmov in razstav. Verjetno je veliko pripomoglo zelo lepo vreme, ampak to majhno mestece je zelo lepo! :)
Grad Trenčin je bil zgrajen na nekem naselju iz bronaste dobe in je trenutno v postopku rekonstrukcije, zato si nismo mogli ogledati vsega, ampak le nekaj delov. Mogoče sem v življenju že obiskala preveč gradov, da bi bila lahko totalno navdušena nad raziskovanjem novih. Bolj mi je bil všeč pogled na grad nad mestom iz žabje perspektive. ;) 
Drugi grad, ki smo ga obiskali ta dan, je bil grad Strečno, oziroma ruševine tega gradu, ki je bil malce bolj zanimiv, še posebej zaradi dobre razgledne točke in pogleda na reko Váh, ki je sicer najdaljša reka na Slovaškem (406 km) in teče skozi 19 slovaških mest in mnogo manjših vasi.
Če nam je bilo na tem mestu toplo in prijetno, pa nam to vsekakor ni bilo v kraju naše nastanitve.Prenočevali smo v Demänovski dolini v Nizkih Tatrah. Demänovská dolina je najbolj znana in obiskana dolina v Nizkih Tatrah; dolga je 15 km in je glavni turistični center na severni strani grebena Nizkih Tater. »Hotel« je bil dejansko pod smučiščem in kljub sončnemu vremenu je bilo grozno mrzlo, tako da je bila zimska bunda že v uporabi, brrr. :)

Naslednji dan smo najprej obiskali muzej na prostem – muzej Liptovske vasi v Pribylini. Namen je bil ogledati si tipične značilnosti regije Liptov. Vendar bi lahko rekla, da se te vasi ne razlikujejo veliko od naših starih vasi, starih hiš in starih običajev; na splošno je Slovaška resnično podobna Sloveniji, vendar Slovenija še vedno zmaga! ;)
Popoldne sem končno dočakala tisto, zaradi česar sem sploh odšla na ta izlet. Prave gore. :) Tatre so naravna meja med Slovaško in Poljsko; večinski del je na Slovaškem, najvišja gora pa je Gerlach (2,655 m). Tudi v tem primeru Slovenija zmaga! :) Ko smo že pri Triglavu, moram omeniti, da je malo sramotno, da je bil Stephen iz Avstralije že na Triglavu, mi pravi Slovenci pa še ne. Ups. :)

Torej… Erasmus pohodništvo gre nekako takole: približno 70 študentov, utrujenih od ponočevanja, se odpravi v gore, med njimi je velika večina Američanov, ki se ves čas pritožujejo, da se hodi prehitro, zato se jih tudi ves čas čaka, ampak višje kot se gre bolj mrzlo postaja, zato nastane nejevolja na obeh straneh. Sicer zabavno, ampak to ni pohodništvo kot sem ga vajena pri nas. Sem pa po dolgem času videla prave gore, prav pogrešam že našo lepo pokrajino. :) Ampak tudi življenje v mestu kot je Brno ima svoj čar. ;) Ta dan smo prehodili pot do dveh jezer: Popradské pleso (jezero) in Štrbské pleso. Popradské pleso je četrto največje jezero na Slovaškem, Štrbské pleso pa je priljubljen smučarski in turistični kraj v Visokih Tatrah in ko dosežeš ta »vrh« je pogled resnično čudovit. :)

In to je bilo v bistvu vse od gora v teh treh dneh, samo eno daljše popoldne v Visokih Tatrah. Naslednje jutro smo najprej odšli v jame (Demänov caves) v že omenjeni Demänovski dolini. Vendar jame zame niso posebno zanimive, saj sem jih že samo v Sloveniji videla preveč.

Zadnji dogodek tega izleta je bil »romantični« rafting skozi dolino Strečno (po reki Váh). Gospodje v njihovih tradicionalnih kostumih, ki so nas popeljali po reki, so nam povedali kar nekaj zabavnih anekdot in zgodbic, ki so se tam zgodile; na primer zakaj nosijo klobuke – ker se na nekem delu te reke peljejo pod železnico in se je že zgodilo, da je šel ravno takrat kdo na vlaku na wc. ;) Opazila pa sem, da razumem slovaški jezik bolje od češkega. :) Poleg tega so mi domačini zatrdili, da tudi njih ljudje mešajo za Slovence in Slovaško za Slovenijo. Kaj pa drugega?! :)
Kar se tiče tradicionalne slovaške hrane, sem poskusila Bryndzové
Halušky. To so nekakšni zelo majhni njoki z ovčjim sirom in nekaj majhnimi kosi slanine. Meni osebno ni bilo preveč všeč, bilo je brez posebnega okusa. Vendar je njihov sir, ko ga ješ samega posebej, zelo dober. :) Pije se vino, pivo (Pils, Zlaty Bazant…), borovička in slivovica. Na njihovo hrano in pijačo pač vplivajo sosednje države. ;)

Izlet je bil konec koncev super. :) Najboljši del tega vikenda pa je bilo seveda spoznavanje novih ljudi in poglabljanje prijateljstev z že poznanimi. :) Plus to, da sem se naučila veliko pomembnih besed v francoščini, poljščini, madžarščini, nemščini, hrvaščini, grščini in slovaščini (ponovno se zavedam, kako rada se učim tuje jezike :)). Juhu zame! ;)
  
Potovati z ljudmi iz celega sveta je preprosto EKSTRASUPERMEGA! :)